خطر ترکیدگی پروتز سینه

خطر ترکیدگی پروتز سینه

خطر ترکیدگی پروتز سینه: معمولا خطر ترکیدگی پروتز سینه، ذهن خانم هایی را که قرار است جراحی پروتز سینه انجام دهند به خود مشغول می کند و این سوال همیشه برایشان پیش می آید که آیابه وقوع پیوستن  خطر ترکیدگی پروتز سینه وجود دارد یا نه؟

 

خطر ترکیدگی پروتز سینه

 

پاسخ: در هنگام قرار دادن انواع پروتز سینه ، داخل سینه مقداری هوا دور پروتز سینه ایجاد می شود اما چند روز پس از  عمل به طور کامل برطرف خواهد شد و جذب بدن می شود و کم کم پروتز سینه ،بخشی  از بدن شخص پروتز کننده خواهد شد  و خطر ترکیدگی پروتز سینه نه در هواپیما و نه در هیچ جای دیگری به وجود نمی آید و بیمار می تواند بعد ازگذشت ۴۸ ساعت از جراحی پروتز سینه ،سفر هوایی داشته باشد و نگران خطر ترکیدگی پروتز سینه خود نباشد.

 

خطر ترکیدگی پروتز سینه موجب چه میشود؟

باید گفت اگر آسیبی به پروتز وارد شود که خطر ترکیدگی پروتز سینه وجود داشته باشد حتما موجب صدمه دیدن قفسه سینه هم خواهد شد.در نتیجه نباید این نگرانی را داشته باشید که خطر ترکیدگی پروتز سینه  درحالت نرمال  وجود دارد.

 

افرادی  که قصد دارند جراحی زیبایی سینه (پروتز سینه)انجام دهند ،اگر پیش از عمل نزد یک جراح  ماهر  سینه بروند و فعالیت های پیش از جراحی مثل سیگار نکشیدن و مصرف نکردن بعضی داروها را انجانم دهند و پس از جراحی نیز مراقبت های پس از جراحی  مثل مصرف مرتب آنتی بیوتیک ها را داشته باشند  و فعالیت های سنگین و پرتحرک و کارهایی که موجب درد قفسه سینه می شوند را انجام ندهند و به صورت مرتب و دوره ای توسط پزشک ویزیت شوند ،می توانند مطمئن شوند که پس عمل، ایمنی پروتز سینه آن ها برقرار خواهد شد  و خطر ترکیدگی پروتز سینه برایشان پیش نخواهد آمد .

 

پی بردن به خطر ترکیدگی پروتز سینه

۱-خطر ترکیدگی پروتز سینه در پروتزهای آب نمکی(سالینی)

تشخیص پارگی در این نوع پروتزها کارسختی نیست  و ناگهان شخص متوجه می شود که یکی از سینه هایش به صورت واضحی کوچکتر از دیگری به نظر میرسد .برای حل این مشکل ،راه حل آن تقریبا ساده است و معمولا برای این کار اقدام به عوض کردن  پروتز سینه می کنند  و یا گاهی لیفت سینه  انجام می دهند .

در کل امکان خطر ترکیدگی پروتز سینه و پارگی در این نوع پروتزها در ۱۰ سال ابتدایی ۱۰ درصد می باشد .و درصد خطر ترکیدگی پروتز سینه در سالهای بعدی به صورت  تصاعدی افزایش پیدا میکند .

 

۲-خطر ترکیدگی پروتز سینه در پروتزهای با ژل سیلیکونی مایع(غیرچسبنده)

خطر ترکیدگی پروتز سینه در این نوع پروتز، موجب به وجود آمدن مشکلات عمده ای در فرد می شود .در صورت پارگی کیسه خارجی پروتز سیلیکونی ،امکان راه یافتن مایع سیلیکون به هر نقطه از بدن وجود دارد ولی در بیشتر مواقع به قسمت سینه و زیر بغل مهاجرت می کند .از علائم پارگی و خطر ترکیدگی پروتز سینه از این نوع ،بدفرمی و به وجود آمدن  توده خارجی در فضای پروتز می باشد.

 

برخی اوقات بزرگ شدن غدد لنفاوى در قسمت  زیر بغل (گرانولوم) نشان دهنده نوعی پارگی و آسیب دیدگی  در پروتز سینه  است و خطر ترکیدگی پروتز سینه وجود دارد .

هم اکنون  این نوع پروتز ها  خیلی مورد استفاده قرار می گیرند و شرکت های سازنده ،خیلی کم انواع سایز پروتز سینه از این نوع را میسازند . ولى در گذشته در مدت  ١۵ سال تا ٢۵٪ خطر ترکیدگی پروتز سینه وجود داشت که اکثراً هم بدون علامت یا پارگی ساکت و مخفى بود (پارگی داخل کپسولى)

 

۳-خطر ترکیدگی پروتز سینه در پروتز های با ژل چسبنده (کوهسیو)

امروزه این نوع پروتز در سراسر  دنیا پرکاربردترین پروتز به حساب می آید و چون برای این نوع پروتزها کیسه های بهتر و محکم تر ی نسبت به پروتزهای دیگر طراحی شده است ،سبب می شود خطر ترکیدگی پروتز سینه در آن ها کاهش بیابد .

بر اساس  مطالعه ای که طی سال‌های ٢٠٠٣ -٢٠٠٩ تحت نظارت  سازمان غذا و داروى آمریکا روى پروتزهای منتور انجام شد نشان دهنده این بود که خطر ترکیدگی پروتز سینه در این  نوع پروتزها در مدت ۶ سال ١/١ درصد بوده است که با قبل تفاوت زیادی دارد.

در این نوع پروتزها در اکثر مواقع خطر ترکیدگی پروتز سینه به صورت بدون علامت و داخل کپسولى می باشد  و نمی توان فقط از طریق معاینه پزشکی پی به پارگی آن برد و ام آر آی  دقیق‌ترین وسیله ای است که به کمک آن می توان پارگی آن را صد در صد تشخیص داد ..

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *